Air National Guard Senior Enlisted Leader

Command Chief Master Sergeant Marvin Boyd

Chief Master Sgt. Marvin J. Boyd is the Command Chief Master Sergeant for the Washington State Air National Guard, at Camp Murray, Wash. As the State Command Chief Master Sergeant, he provides enlisted oversight to the Washington Air National Guard Commander for more than 2,000 enlisted personnel to execute mission requirements in partnership with unit leadership while working to improve unit effectiveness and efficiency by interpreting and enforcing policies and force management. Chief Master Sgt. Boyd advises the commander on health, welfare and morale of the enlisted Air National Guard force within the state of Washington. He is responsible for providing the Commander with the enlisted perspective on strategic vision, training, goals and objectives, and enlisted professional development. Chief Master Sgt. Boyd also coordinates with other military agencies, commanders, and senior enlisted personnel on matters pertaining to the Mission Support Group’s responsibility, vision, core values, commander's intent and enlisted utilization.

Chief Master Sgt. Boyd began his career enlisting in May 1987 in the United States Navy. In April 1988 he was assigned to Naval Hospital Pensacola, Fla. In October 1988 he was assigned as the Senior Medical Department Representative for VA-165 at Whidbey Island. Being attached to ATKRON 165 he had the pleasure to serve on USS Nimitz CVAN-68 and USS Constellation CV-64. He was responsible for medical and dental prevention and treatment of seaman assigned to the squadron. In November 1990, he transferred to Navy Reserves, Fleet Hospital 500 CBTZ 9 DET J, based in Spokane, Wash., where he was an Aerospace Medicine Technician (NEC-8406) and latter obtained NEC-8466 for Physical Therapy Technician. During that time, he supported Operation Desert Shield/Storm. In November of 1996 he transferred to the Washington State Air National Guards’ 242nd Combat Communications Squadron where he held different positions and responsible for education and training of 3C0X1 personnel. He helped and managed in four different transitions from Message Distribution Terminal (MDT) to Stand Alone Message Processing System (STAMPS), STAMPS to Defense Messaging System (DMS), DMS to Theater Deployable Communications-Integrated Communications Access Package (TDC ICAP) equipment and large communication package to the medium communication package.

Prior to assuming his current position Chief Master Sgt. Boyd, in October of 2015, helped stand up the 194th Mission Support Group as the senior enlisted advisor for 238 enlisted personnel to the 194th Communication Flight, 194th Force Support Squadron, 194th Logistics Readiness Squadron, 194th Security Forces Flight, and 248th Civil Engineer flight.


EDUCATION

1987 Hospital Corps School, Naval Station Great Lakes, Ill.

1988 Aerospace Medical Institute, Naval Air Station Pensacola, Fla.

1990 Hearing Conversation Course, Naval Air Station, Whidbey Island, Wash.

1990 Navy Alcohol and drug Safety Program, Naval Air Station Whidbey Island, Wash.

1990 Navy Rights and Responsibility Workshop

1993 Physical Therapy Tech School, Army Post Fort Sam Houston, Texas

1997 Communication Computer Specialist (3 Level), Keesler AFB, Miss.

2000 Communication Computer Specialist (7 Level), Keesler AFB, Miss.

2004 Noncommissioned Officer Academy, Maxwell AFB, Ala., by correspondence

2004 A.A.S. Degree General Business, Spokane Falls Community College, Spokane, Wash.

2007 USAF Senior NCO Academy, Maxwell AFB, Ala., by correspondence

2008 Information Systems Technology, Community College of the Air Force

2020 Air National Guard Command Chief Master Sergeant Training Course

ASSIGNMENTS

1.   October 1988-October 1990, Senior Medical Department Representative, ATKRON 165 Whidbey Island, Wash.

2.   November 1990-June 1993, Aerospace Medical Technician, NR FH 500 CBTZ 9 DET J, Spokane, Wash.

3.   July 1993-October 1996, Physical Therapy Technician, NR FH 500 CBTZ 9 DET J, Spokane, Wash.

4.   November 1996-October 2007, Network Administration Shop Supervisor, 242nd Combat Communications Squadron, Fairchild AFB, Wash.

5.   October 2007-December 2013, Communication System Superintendent, 242nd Combat Communication Squadron, Fairchild AFB, Wash.

6.   December 2013–October 2015, Squadron Superintendent, 242nd Combat Communication Squadron, Fairchild AFB, Wash.

7.   October 2015–December 2019, Group Superintendent, 194th Mission Support Group, Camp Murray, Wash.

8.   December 2019-Present, Washington State Command Chief, Headquarters, Camp Murray, Wash.

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS

Meritorious Service Medal with one oak leaf cluster

Air Force Commendation Medal

Air Force Achievement Medal

Navy Achievement Medal with two gold stars

Air Force Outstanding Unit Award with three oak leaf clusters

STATE AWARDS AND DECORATIONS

Alaska Community Service Medal

Washington Unit Citation Ribbon

Washington State Emergency Service Ribbon

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION

Navy Seaman Recruit Oct. 23, 1987

Navy Hospitalman Recruit April 1, 1988

Navy Hospitalman Apprentice Aug. 16, 1988

Navy Hospitalman May 16, 1989

Navy Hospital Corpsman 3rd Class Feb. 16, 1990

Navy Hospital Corpsman 2nd Class Aug. 16, 1993

Staff Sergeant Nov. 3, 1996

Technical Sergeant Oct. 15, 2000

Master Sergeant March 9, 2005

Senior Master Sergeant Oct. 30, 2007

Chief Master Sergeant Nov. 24, 2009

(Current as of May 2020)


Former Washington Air National Guard Senior Enlisted Leader

CMSgt Ken Huff

CMSgt Charles Haley

CMSgt Tim Tyvan

CMSgt Trish Almond, May 2013 - September 2015

CMSgt Max Tidwell, October 2015 - August 2019